Slovník pojmů

R


RFC

Zkratka pro Request For Comments - základní dokumenty, definující podobu Internetu, tak jak ho dnes známe. Jsou číslované, řada dokumentů je dnes již zasataralá. Velmi známé jsou např. RFC 821 definující protokol SMTP pro odesílání elektronické pošty, RFC 822 definující formát textové hlavičky internetového e-mailu, apod.

RG-213

"Tlustý" mikrovlný (vysokofrekvenční, VF) kabel o průměru 1 cm, podobně jako RLA-10. Tuším se pro účely Wi-Fi nepoužívá, ale N konektory určené pro RG-213 jsou perfektně použitelné i pro RLA-10, a jsou většinou o polovinu levnější. Stačí trochu upilovat měděné jádro kabelu RLA-10, a konektor lze v pohodě použít. Ekvivalentem tohoto kabelu je kabel označený jako Belden H1000, opět "tulstý, neohebný".

RG-58

Klasický koaxiální kabel používaný pro starší ethernetové rozvody realizované pomocí síťových komponent s konektory BNC, T-spojkami, atd. Pro účely Wi-Fi je nevhodný, má vysoký útlum. Pokud je třeba použít kabel o tomto průměru a ohebnosti či pružnosti, je nutno použít dražší vysokofrekveční kabel LMR-195 - pro připojování N konektorů využijete stejně krimplovací kleště jako pro RG-58, jádro kabelu se ovšem doporučuje ke konektorům letovat. Ekvivalentem tohoto kabelu je kabel označený jako H155, je "tenký a ohebný" a má nižší útlum.

RJ-45 (konektor)

konektor RJ-45 se používá pro zakončení kroucené dvoulinky. obsahuje 8 kontaktů pro 4 páry dvojic vodičů v barvách červená, zelená, modrá a hnědá. Konektory se nejčastěji zapojují podle EIA568B.(říká se "na béčko ").

RLA-10 (kabel)

0.22dB/m, profil RG-8, 50 Ohm. "Tlustý" mikrovlný (vysokofrekvenční, VF) kabel o průměru 1 cm, velice špatně ohebný. Kabely této kategorie jsou jediné vhodné pro outdoor instalace - jsou známy funkční instalace o délce kabelu mezi anténou a počítačem přes 10m. Kabel se zakončuje konektory typu N.

Ronja

Zkratka pro Reasonable Optical Near Joint Access. Originální české optické pojítko, dokumentované jako tzv. Open Source Hardware. Dílo pražského vynálezce Clocka. Model Ronja Metropolis dosahuje přenosové rychlosti 10 Mbps a je postaven na propojení běžných 10 Mbps ethernetových karet s LED diodami a kvalitní optikou. Vice na http://ronja.twibright.com/