Slovník pojmů

P


packet loss

Procento ztracených packetů - tzn. packetů, které k cíli buď nedorazí, nebo nejsou potvrzeny, což je z hlediska protokolu TCP/IP totéž. Mělo by být nulové, ale v důsledku rušení, špatně sletovaných konektorů, provozovatelů mikrovlných troub, mlhy, deště, sněhu, provozovatelů technologie Breezenet, kovových okapů v ose antény a daších nástrah bývá na některých Wi-Fi spojích značné.

Dosažení packet loss 0% je u technologie Wi-Fi něčím jako svatým grálem nebo kamenem mudrců, u technologie Ronja pak spíše něčím, jako tekoucí pitnou vodou z vodovoního kohoutku.

PDF

zkr. Portable Document Format. Formát souboru od společnosti Adobe umožňující distribuci dokumentů na různé systémy při zachování vzhledu (layoutu). Je odvozen od PostScriptu a je schopen uložit jak vektorová data tak bitmapy.

PHP

Široce používaný skriptovací jazyk s obecným využitím, který je speciálně uzpůsoben pro vývoj Webu a vložen do HTML. Dle průzkumů Netcraft PHP běží na 20-ti miliónech domén a 1,3 miliónu IP adresách.

pigtail

pigtail (doslova "prasečí ocásek" - vypadá to tak) je redukční kablík osazený reverzním SMA konektorem pro připojení kWi-Fi zařízení (např. karta PCI nebo Access point) a masivním N konektorem pro připojení k nizkoutlumovému koaxiálnímu kabelu od vzdálené antény. Obvyklá délka pigtailu je 10 až 20 cm.

PM

Zkratka pro Private Message - soukromý vzkaz ve fóru. Umožňuje oslovit i ty členy diskuzního fóra, kteří nechtějí zveřejnit svoji e-mailovou adresu.

PoE

Zkratka pro Power over Ethernet. Touto zkratkou se označuje princip napájení zařízení (např. hw AP) na delší vzdálenost po ethernetovém kabelu.

proxy

Proxy serverem se obvykle rozumí server, na kterém běží program pro kešování HTTP dotazů (WWW). V lokálních sítích díky programu WinProxy historicky zastával proxy server též úlohu routeru - ale za tímto účelem je dnes vhodnější použít NAT neboli IP masquerading. HTTP proxy se dnes používá zejména pro urychlení načítání WWW stránek. WWW browsery umí použít proxy i pro další protokoly, např. FTP. Na Linuxových routerech se jako HTTP proxy obvykle používá program Squid. Velmi časté hodnoty portů, na kterých tyto proxy běží, jsou tyto: 3128 , 4480 a další.