Slovník pojmů

M


MAC (adresa)

MAC adresa je 48bitové číslo, které by teoreticky vžy mělo být (a v praxi také obvykle je, i když existují vyjímky) unikátní pro každou síťovou kartu. Ethernetové karty a Wi-Fi karty (zřejmě) používají stejný adresní prostor MAC adres. Ethernetové pakety (datagramy), pohybující se pouze po jediném médiu (ať už Wi-Fi, nebo ethernet), se skládají pouze z MAC adresy odesílatele a příjemce a ze svého obsahu, čímž se značně např. liší od TCP/IP paketů - neobsahují žádnou informaci o směrování a právě proto se mohou pohybovat pouze po svém fyzicky vyhrazeném hardware.

MAC adresa se obvykle zapisuje jako sekvence šesti hexadecimálních čísel oddělených dvojtečkami - např. 00:60:B3:6A:5E:03. Wi-Fi AP mohou povolovat připojení buď zařízením s jakoukoliv MAC adresou, nebo mohou explicitně povolit nebo zakázat konkrétní MAC adresy žádoucí nebo naopak nežádoucí. (CZFree.Net směřuje k otevřené politice připojení, kdy bude povoleno připojení libovolné MAC adresy). U Wi-Fi je znalost MAC adresy AP potřebná též pro rozlišení různých AP se stejným ESSID a též pro volbu preferovaného AP (CZFree.Net směřuje k jednotnému ESSID CZFRee.Net).

U kabelového ethernetu je znalost MAC adresy méně důležitá než u Wi-Fi sítí.

MDI/MDI-X

Aneb funkce autodetekce krizenych UTP kabelu u switchu, vetsina modernich switchu tuto funkci podporuji, poznase to vetsinou tak, ze jiz neobsahuji port "uplink", protoze neni potreba. Lze tedy propojit napr. switch do jineho switche normalnim kabelem, ale i krizenym, je to jedno. Nekde jsem cetl, ze muze delat problemy, kdyz to podporuji obe zarizeni, protoze se nedohonou, na kterem paru budou vysilat a na kterem prijimat, ale to by melo byt ojedinele.

Microsoft

Největší softwarová společnost na světě se sídlem v USA, vyvíjející nejznámější operační systém Windows, nejznámější kancelářský balík Office (Word, Excel) a také nejpoužívanější prohlížeč (Internet Explorer). Šéfem společnosti je Bill Gates.

MySQL

Open-source relační databáze (RDBMS), která využívá jazyk SQL a je dostupná na mnoha platformách. Zejména je využívána pro svou jednoduchost a vysoký výkon.