Slovník pojmů

D


datagram

packet, který si je jistý sám sebou

dB (jednotka)

dB - poměrná jednotka odpovídající poměru dvou hodnot (např. vstupní a výstupní výkon, napětí atd.) Výpočet: p[dB]=10xlog(p2/p1), kde p2 a p1 jsou dvě různé hodnoty výkonu. (příklad: má-li karta WiFi výkon 100mW , pak p[dB]=20 dBm)

dBi

poměrná jednotka vztahující se k tzv. izotropnímu zářiči, což je pro snadné pochopení BOD.(vyzařující všemi směry)

dBm

poměrná jednotka vztahující se k výkonu 1mW.

Debian Linux

Linuxová distribuce vytvořená Debian Projectem. Široce využívaná distribuce free (svobodného) software vyvinutého díky kolaboraci dobrovolníků z celého světa. Podporuje celkově 11 procesorových architektur, obsahuje KDE, GNOME a GNUstep desktopová prostředí, kryptografický software a OpenOffice.org. Více na http://debian.org/

design

V kontextu aplikovaných umění, inženýrství, architektury a dalších kreativních činností, je design současně podstatné jméno i sloveso. Sloveso vyjadřuje proces stvoření a rozvinutí plánu pro estetický a funkční objekt, který obvykle vyžaduje nezanedbatelný výzkum, myšlení, modelování, úpravy a re-design. Podstatné jméno je používáno pro finální výsledek akce (kresba, model) anebo pro produkt, který je výsledkem akce.

DHCP

Dynamic Host Configuration Protocol - protokol pro automatickou konfiguraci síťového nastavení počítačů využívajících TCP/IP. Instaluje se na sevrech.

DNS

Zkratka pro Domain Name Server. Slouží k převodu IP adres na názvy serverů či síťových rozhraní (např czfree.net nebo seznam.cz atd.).

DSL

Zkratka pro digital subscriber line - cosi, za co se platí peníze telekomunikačním korporacím. Pro členy CZFree.Net zcela nezajímavé - leda že by šlo o provozovatele lokální internetové gatewaye někde, kde není k dispozici nic lepšího.

DSSS

Zkratka pro Direct-sequence Spread Spectrum. Jednoduší způsob modulace v pásmu ISM (2.4 Ghz), než je konkurenční modulace FHSS. Wi-Fi používá modulaci DSSS, zatímco Breezenet používá modulaci FHSS. DSSS zařízení mají díky společnému zarušení pásma oběma technologiemi kraší dosah, ale zato větší propustnost a daleko lepší poměr cena výkon.

DTP

zkr. Desktop Publishing. Proces výroby (složení, kompozice stránek) tištěných materiálů použitím počítače. V současné době norma pro výrobu reklamních materiálů a publikací.