Slovník pojmů

C


CBQ (algoritmus)

Zkratka pro Class Based Queuing. Jeden z algoritmů pro řízení QoS (quality of service).

Cirkulátor

Cirkulátor je součástka, která má v jednom směru při přesně definovaném kmitočtu útlum (v našem případě 16dB) a v druhém propouští bez útlumu.
Příklad: Jestli máte AP které má výkon 18dB, za ním 5m kabelu, 2konektory, bleskojistku jste na 15 dB, k tomu anténu 24dB jste dohromady na 39 dB. To by se ČTÚ moc nelíbilo. Jestli nemá vaše AP řiditelný výkon tak je problém, můžete dát slabší a delší kabel a dopočítat si ho na cca 20dB, ale tím ztrácíte i na citlivosti příjmu a to neni dobré. Tak proto se tam dává cirkulátor, vysílací cestu potlačí a příjem propustí bez útlumu.

cloud

Pracovní název pro region sítě CZFree.Net. Z hlediska organizace půjde o samosprávnou autonomní jednotku, která se vnitřně bude moci uspořádat nejspíše jakkoliv demokraticky, anarchicky, komerčně nebo despoticky - důležité je, aby byla funkční v rámci CZFree.Net. Členům ostatních cloudů CZFree.Net se pravděpodobně budou členové cloudu jevit jako jeden cíl routování, což je nezbytné, protože velikost routovací tabulky s rostoucí velikostí a hustotou sítě narůstá exponenciálně. Existence celé sítě CZFree.Net by také neměla záviset na existenci nebo neexistenci jednoho konkrétního cloudu.

Zatím se teprve bouřlivě diskutuje o tom, jak by to vlastně mělo celé vypadat nebo fungovat - protože když se konečně připojíte do nějaké sítě, co zábavnějšího byste pak měli dělat, než se začít hádat s ostatními členy této sítě ? :-)

CMS

zkr. Content Management System. Aplikace vytvořená k ukládání, formátování, reprodukci a správě Webových/intranetových dat. CMS obvykle využívá pro fyzické uložení dat databázi a jejich prezentaci skripty na straně serveru. CMS umožňuje správci obsahu anebo autorovi Web stránky, který nemusí znát jazyk HTML (ve kterém jsou stránky programovány), tvořit, modifikovat, odstraňovat a organizovat informace, obrázky anebo videa na jeho stránkách.

copywriter

Osoba, která píše texty pro klienty, většinou reklamní anebo marketingové firmy. Účel textů je obvykle přesvědčit čtenáře ke koupi produktu, služby anebo k jiné akci.

Corporate Identity

Název společnosti, logo, písmo, barevnost, slogan, atd. jsou vše elementy, které tvoří tzv. firemní identitu. Je to vizuální styl, neboli image společnosti.

CSS

zkr. Cascading Style Sheets. Sada pravidel, kterým rozumí Webový prohlížeč, a je schopen je použít při zobrazení layoutu a formátování HTML souborů. CSS dovoluje rychlé změny ve vzhledu stránky bez nutnosti zásahu do HTML obsahu.

CTU

ČTÚ - Český telekomunikační úřad - jedná se o státního regulátora a dozor nad telekomunnikačním trhem. Jeho hlavním posláním je koordinovat telekomunikace, vytvářet a prosazovat obecné regule a zabraňovat zneužívání monopolu v oblasti telekomunikací. Lidé z tohoto úřadu mohou přijet s měřícím vozem, změřit nás a v případě překročení stanoveného limitu vyzářeného výkonu napařit vysokou pokutu.