Slovník pojmů

A


Access point (AP)

Access Point - přístupový bod. Označení takového Wi-Fi zařízení, na které se připojují všechna ostatní zařízení v síti. AP může být realizováno softwarově nebo hardwarově. Pokud jde o softwarové AP realizované pomocí karty v počítači (např. XI-626), nazývá se režim provozu Master zatímco u koncových bodů Managed. U venkovní Wi-Fi sítě bývá AP vybaven všesměrovou nebo sektorovou anténou, pokud není součástí point-to-point spoje. Kdo má zkušenosti se sítěmi typu Ethernet, může si představit AP jako "bezdrátový hub".

ADSL

Asymetrické DSL - viz DSL. Technika přenosu vysokorychlostního internetu po běžné telefonní síti.(typické rychlosti jsou 256, 512, 1024 kbps)

Alphawave

Nová PCI 2.2 Wi-Fi karta na bázi chipsetu Prism 2.5, funkčně prakticky shodná s XI-626 (režim softwarového AP, regulace výkonu, apod.) Doporučený hardware pro členy CZFree.Net. Informace lze najít na adrese www.alphawave.cz.

Apache

Projekt HTTP serveru od nadace Apache Software, s cílem vyvinout a udržovat open-source HTTP server pro moderní operační systémy včetně UNIX a Windows NT. Cílem projektu je poskytnout bezpečný, efektivní a rozšiřitelný server dle současných HTTP standardů.

ASP

zkr. Application Service Provider. Poskytovatel služeb aplikace (klient využívá služby poskytovatele obvykle formou pronájmu).